Slider

W sytuacjach, w których dochodzi do wybuchu pożaru, tworzy się w powietrzu wiele substancji, które zdecydowanie utrudniają wydostanie się z budynku oraz bezpośrednio zagrażają bezpieczeństwu osób znajdujących się w objętych pożarem pomieszczeniach. Niestety, podczas projektowania budynków oraz ich budowania, często zdarza się, że kwestie związane z odpowiednią wentylacją traktowane są po macoszemu.

Dobrze zaprojektowana oraz zainstalowana instalacja oddymiająca ma przede wszystkim służyć do ochrony dróg ewakuacyjnych – należą do nich m.in. przedsionki czy klatki schodowe, które mają za zadanie ułatwić wydostanie się z budynku. Dzięki systemom oddymiającym, dym zostaje odprowadzony z pomieszczeń, dzięki czemu droga ucieczki staje się dużo łatwiejsza oraz bezpieczniejsza ze względu na mniejszą zawartość substancji szkodliwych we wdychanym powietrzu. Zastosowanie tych systemów ma wpływ na wiele czynników, które są bezpośrednio związane z bezpieczeństwem – krótszy czas ewakuacji, zmniejszenie strefy pożarowej a także wzmocnienie odporności pożarowej budynku.

Głównym celem systemu oddymiającego jest odprowadzenie dymu oraz nadmiernego ciepła z budynku, w którym wybuchł pożar. Dlatego tak ważne jest, prawidłowe wykonanie urządzenia, które umożliwi poprawną i sprawną akcję ratunkową, zapewni bezpieczeństwo konstrukcji budynków, poprzez ochronę przed działaniem skutków wysokiej temperatury.

Wbrew pozorom, największym zagrożeniem podczas pożarów, jest nagromadzony dym, który utrudnia działanie podczas zagrożenia. Poprzez odprowadzenie gazów, które natworzyły się poprzez wybuch pożaru zyskujemy zdecydowanie lepszą widoczność podczas korzystania z drogi ewakuacyjnej – sprawia to, że opuszczenie zagrożonego pomieszczenia staje się dużo bezpieczniejsze, a także umożliwia to sprawniejsze akcje ratunkowo – gaśnicze. Prawidłowe oddymienie pomieszczenia opóźnia ( czasami nawet uniemożliwia) powstawanie żaru, poprzez prawidłowe usunięcie substancji łatwopalnych, które znajdują się w dymie a także znacząco obniża temperaturę panującą w budynku.

Według nas, najważniejsze jest doświadczenie oraz wiedza dotycząca odpowiedniego zastosowania systemów oddymiających. Kluczowe jest założenie systemów wentylacyjnych w miejscach, w którym może pojawiać się dym ( mogą to być otwory w dachu lub nieszczelne okna). Dzięki jego odpowiednim zastosowaniu, rozwiązanie te, okaże się sposobem stosunkowo prostym, skutecznym a także najtańszym. Według praw fizyki, ogrzane gazy unoszą się do góry – należy więc zapewnić im otwory, przez które będą mogły wydostać się na zewnątrz budynku. Należy pamiętać, ze zapobieganie jest skuteczniejszą metodą, niż odbudowywanie.

ARTEX!

KLIMA

SERWIS

Zamknij menu